Dobre siodełko rowerowe?>

Kiedy kupujemy rower (zarówno nowy, jak i używany) zwracamy uwagę na wiele aspektów. Sprawdzamy wagę, jakość i producenta osprzętu, amortyzatory itp. Mało kto zwraca od razu uwagę na siodełko, a jest to błąd. Na szczęście siodełko można łatwo wymienić i jeżeli nasze siodełko jest nieodpowiednie, zapewne szybko będziemy myśleć o jego zmianie.

W jakie siodełko się wyposażyć?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Siodełka ogólnie dzielimy na dwie grupy: siodełka rowerowe męskie i siodełka rowerowe damskie. Siodełka te różnią się przede wszystkim szerokością i wynika to z różnic w budowie anatomicznej kobiet oraz mężczyzn. Kolejnym czynnikiem, jaki wpływa na dobór siodełka jest rodzaj posiadanego roweru oraz nasz styl jazdy, połączony z oczekiwaniami dotyczącymi komfortu podczas pedałowania. Siodełko przyjmuje największą część naszej masy, jaka opiera się na konstrukcji roweru. Jeżeli posiadamy rower szosowy wyczynowy, kąt naszego nachylenia jest mniejszy co powoduje, że mniejsza część naszej wagi spoczywa na siodełku. W takim przypadku siodełko może być wąskie. W przypadku rowerów turystycznych, kiedy nasza pozycja jest niemal wyprostowana, siodełko powinno być szersze, aby dobrze rozłożyć nacisk.


Są to jedynie ogólne kryteria, rozwiązań konstrukcyjnych jest wiele. Modne ostatnio są siodełka z wkładkami żelowymi, a najbardziej zaawansowaną konstrukcją są siodełka rowerowe męskie z wycięciem na prostatę.

Tags: