Na co zwrócić uwagę, kupując pierwszy rower szosowy??>

Współcześnie kolarstwo szosowe, to nie tylko dyscyplina sportu dla profesjonalistów. Obecnie, sport ten zrzesza także amatorów, którzy na rower szosowy wsiadają w celach rekreacyjnych. Nie zawsze jednak tak było, dawniej na ulicach spotkać można było tylko zawodowców tej dyscypliny. Wraz ze wzrostem popularności tej aktywności, sprawa uległa zmianie. W sklepach dostępnych jest coraz więcej modeli rowerów szosowych, dlatego też warto wspomnieć o kilku istotnych kwestiach, którymi należy kierować się przy zakupie pierwszego roweru.

Rama rowerowa
Bardzo istotnym elementem szosówek, jest oczywiście ich rama. Przyjmuje się, że im lżejsza rama roweru tym lepiej. Przy zakupie warto kierować się zatem, rodzajem materiału z jakiego została ona wykonana. Najlepszy jest karbon. Jednakże za najwyższą jakość trzeba odpowiednio zapłacić, jeśli więc cena ma dla nas priorytetowe znaczenie, tańszym rozwiązaniem będzie rama aluminiowa.

Koła roweru
Kolejnym komponentem są koła roweru. Dobre rowery szosowe mają to do siebie, że wyposażone są w duże koła. Im są one większe, tym lepszy jest kontakt z nawierzchnią. Warto także zwrócić uwagę na opony, szczególnie znaczący jest ich rodzaj. Istotną rolę odgrywa także powietrze wpuszczone do opony, im jest go więcej, tym mniejsze są opory toczenia.

Wybierając swoją pierwszą szosówkę, należy zwrócić uwagę także na układ napędowy. Dla amatora na początek wystarczy podstawowy napęd z 9 - 11 przerzutkami. Pod uwagę, na samym początku musimy wziąć również rozmiar roweru.

Tags: