Jak dbać o łańcuch rowerowy??>

Jazda na rowerze byłaby całkowicie niemożliwa bez obecności łańcucha. Ten niedoceniany element rowerowego wyposażenia pełni kluczową rolę w napędzie, a przy tym w każdej sekundzie pracy narażony jest na niebezpieczeństwo uszkodzenia. Trudne warunki w postaci brudu, pyłu i deszczu, a także ciągłe naprężenia i silne obciążenia powodują, że łańcuch rowerowy narażony jest na niebezpieczeństwo uszkodzenia, a nawet całkowitego zniszczenia.

Jak właściwie konserwować łańcuchy rowerowe?

Aby jak najdłużej cieszyć się z korzystania z jednego łańcucha, konieczne jest odpowiednie dbanie o niego. Zarówno pod względem konserwacji, jak również poprawnego korzystania z niego.

Przynajmniej raz do roku powinno się poddać łańcuch czyszczeniu. Najlepiej jest całkowicie zdjąć go w tym celu z roweru i zanurzyć na całą noc w pojemniku wypełnionym benzyną lub naftą. Następnie wystarczy tylko dokładnie nasmarować całość specjalnym środkiem chemicznym lub po prostu olejem samochodowym i można z powrotem założyć go na rower.

Poprawne użytkowanie kluczem do długiej żywotności

Styl jazdy i to w jaki sposób rowerzysta obchodzi się z łańcuchem ma bezpośredni wpływ na jego żywotność. Mowa jest w szczególności o sposobie zmieniania przełożeń. Łańcuchy rowerowe - (https://www.zico-bike.pl/lancuchy) z założenia są stale naprężone i poddane pewnej sile. W momencie zmiany biegu łańcuch zostaje na krótką chwilę rozpięty z zębatki, a następnie wpięty w niższą lub wyższą. Realizowanie tego procesu podczas intensywnego pedałowania prowadzi do nagłego poluzowania, a następnie równie nagłego szarpnięcia łańcuchem. Co w bardzo szybkim czasie skutkować może jego zerwaniem. Poprawnie wykona zmiana przełożenia powinna przebiegać bez szarpnięcia łańcuchem, w sposób naturalny i całkowicie płynny. Na początku jest to dość trudne, ale z czasem staje się w pełni naturalne.
Tags: